• France

Odborné tipy pro založení autobazaru – 5 kroků k úspěchu

Přečtěte si našeho podrobného průvodce založením autobazaru, kde naleznete odborné rady, jak vybudovat silnou a úspěšnou firmu.


Rozhodli jste se tedy založit autobazar. Jako partner v tomto odvětví vás chceme přivítat a pomoci vám s nastavením. V tomto článku se dozvíte, jaké zásadní kroky je potřeba udělat, aby vaše podnikání fungovalo.

Začneme nějakým průzkumem trhu a praktikami obchodního plánování, než přejdeme k praktičtějším záležitostem, jako je nalezení správného umístění, vytvoření inventáře a zajištění stálého toku zákazníků prostřednictvím online marketingových aktivit.

Pojďme se rovnou ponořit.

Kde začít, když zakládáte autobazar? Začněte s průzkumem trhu


Zahájení podnikání bez znalosti trhu může být riskantní. Chcete-li dosáhnout úspěchu a vidět zisk, měli byste se ujistit, že nabízíte produkt, který lidé na vašem trhu skutečně potřebují. A jediný způsob, jak zjistit, zda jsou vaše produkty potřeba, je provést průzkum trhu.

Dobrou zprávou je, že ojetá auta jsou vždy v sezóně a vaše dealerství bude mít trh, ať už se rozhodnete založit obchod kdekoli. Koneckonců, každý potřebuje auto, ne?

O čem by tedy váš průzkum trhu měl být? Vlastně dvě věci.

První z nich je analýza vašich konkurentů. Budete chtít zkontrolovat, kolik autobazarů již ve vaší oblasti působí a jaké druhy produktů a služeb nabízejí. Proč? Protože to vám přesně řekne, jak těžké bude prosadit se a vést úspěšnou firmu.

Věděli jste například, že Varšava má největší počet prodejců automobilů ze všech měst v Evropě? Ve skutečnosti jen toto město představuje 4 % podílu evropského prodejce automobilů na trhu!


Ilustrace: eCarsTrade / Data: BoldData


Je jasné, že přilákat zákazníky na tak přeplněném trhu by bylo náročné, protože zákazníci mají na výběr tolik možností. To by vás ale nemělo odradit od otevření vlastního obchodního zastoupení. Jediné, co musíte udělat, je ponořit se hlouběji do svého výzkumu a najít způsob, jak vyniknout a nabídnout něco, co na trhu chybí. Například:

 • Existuje značka auta, kterou jiní prodejci v okolí nenabízejí?
 • Můžete pro své zákazníky zajistit nějaké doplňkové služby, například mechanika?
 • Můžete nabídnout příjemnější zákaznickou zkušenost než ostatní?

Když už jsme u tématu zákazníků, měli byste vědět, že další částí průzkumu trhu je zjistit o svých zákaznících vše, co můžete. Jinými slovy to znamená udělat nějaký průzkum publika.

V této fázi si budete muset položit otázky jako: jaké druhy ojetých vozů preferují vaši zákazníci? Kolik si mohou dovolit utratit? Jaké jsou jejich řidičské potřeby?

Jedna věc, která vám zde může pomoci, je podívat se na zprávy o prodeji aut ve vaší oblasti. Mohly by odhalit některé velmi důležité vodítka o tom, co vaše publikum chce.

Například v roce 2022 byly tři nejprodávanější vozy v Německu všechny Volkswageny (na prvním místě Golf a těsně za ním Tiguan a T-Roc). Co nám to říká o německém publiku? Hlavně, že hledají spolehlivost a vozidla, která dobře fungují ve všech jízdních podmínkách (město i dálnice). A samozřejmě, že dávají přednost vozům německé výroby. A tak již máte několik informací, které vám mohou pomoci nabídnout ten správný typ vozů vašemu publiku.

Pamatujte, že každý podnik existuje na trhu. Chcete-li zvýšit své šance na úspěch, ujistěte se, že jste si vědomi své konkurence, abyste mohli nabídnout něco jedinečného. Poznejte také své publikum, abyste mohli dodat přesně to, co chtějí koupit.

Napište obchodní plán


Ve skutečnosti existuje několik důvodů, proč byste neměli podnikat žádné kroky k otevření dealerství, dokud nemáte podrobný podnikatelský plán, dokument, který podrobně popisuje každý prvek vašeho dealerství: od vašich důvodů, proč jste založili autobazar, až po vaše plány do dlouhodobé budoucnosti.

První z nich je, že obchodní plán vám pomůže přemýšlet o vašem obchodním zastoupení logickým a metodickým způsobem. Založení vlastního podnikání je vzrušující a vůbec, ale než začnete, musíte pečlivě zvážit všechny náklady, příležitosti a nevýhody, protože jedině tak budete připraveni na vše, co se vám dostane do cesty. Podrobný podnikatelský plán vás provede všemi těmito otázkami a přiměje vás na každou z nich odpovědět.

Druhým důvodem je, že obchodní plány jsou důležitým prvkem finančního plánování. Pokud se například chystáte požádat o bankovní půjčku na zahájení svého podnikání, jednou z prvních věcí, kterou budete požádáni, je poskytnout obchodní plán, který prokáže, že vaše obchodní zastoupení má potenciál přežít na trhu a stát se úspěšným obchodníkem. zisk.

Jaké jsou tedy některé prvky podnikatelského plánu a kde byste měli začít? Podívejme se na to.

 • Shrnutí : Toto je přehled vašeho podnikání. Vysvětlete, proč si myslíte, že byste provozovali úspěšné obchodní zastoupení, a popište tržní příležitost, kterou chcete prozkoumat.
 • Přehled podnikání : začněte názvem a obchodní strukturou vašeho obchodního zastoupení. Přidejte prohlášení o poslání, které nastíní vaši vizi, obchodní cíle a základní principy, které vám pomohou dosáhnout cíle. Nezapomeňte, aby to bylo přesvědčivé a působivé.
 • Analýza trhu : zde umístíte výsledky svého pečlivého průzkumu trhu, abyste prokázali, že trh, na kterém budete působit, dokáže udržet vaše obchodní zastoupení.
 • Produkty a služby : popište, jaké druhy ojetých vozů budete prodávat a jaké služby nabídnete svým zákazníkům. Je také dobré vysvětlit, jak plánujete zajistit, aby vaše produkty a služby byly pro zákazníky bezpečné a vysoce kvalitní.
 • Marketingová strategie : Jak přilákáte zákazníky? Plánujete se zaměřit na online propagaci nebo aktivity v reálném světě?
 • Finanční plán : pravděpodobně nejdůležitější část podnikatelského plánu. Měl by obsahovat podrobný rozpočet, který plánujete použít k otevření vaší společnosti, potřeby financování a také předpovědi zisků a ztrát alespoň na první rok.Jakmile budete se svou strategií spokojeni a váš finanční plán vám ukáže reálný způsob, jak dosáhnout zisku, měli byste začít oslovovat banky ohledně půjček a podniknout první kroky k zahájení vašeho obchodního zastoupení.


Vyberte si správné místo pro svůj autobazar


Výběr správného místa je zásadní, protože téměř všichni kupující auta stále preferují osobní nákupy a téměř polovina z nich před rozhodnutím o koupi navštíví pouze jedno prodejce.


Ilustrace: eCarsTrade / Data: JW Surety Bonds

Vezmeme-li tato čísla v úvahu, je jasné, že výběr správného místa zvýší vaše šance, že se stanete tím šťastným prodejcem, který si vaši zákazníci vyberou, aby si koupili další ojeté vozidlo.

Jak ale poznáte, že jste našli to správné místo? Zde jsou některé úvahy.

Za prvé je důležité vybrat si dostupné místo . Měli byste si vybrat místo poblíž hlavních silnic ve vaší oblasti, kde je poměrně hustý provoz a kde budete viditelní pro projíždějící auta. Díky tomu bude vaše obchodní zastoupení snadné najít a také se zvýší spontánní návštěvy potenciálních zákazníků, kteří „jeli jen kolem“.

Vaše druhá úvaha je velikost šarže . Jako prodejce ojetých vozů budete potřebovat dostatek prostoru, abyste mohli předvést své zásoby a umožnit zákazníkům interakci a testování vašich vozů. Kromě toho mějte na paměti, že vaším cílem bude rozšíření vašeho obchodního zastoupení. Proto nehledejte jen dost velký pozemek, do kterého se vejde vaše počáteční zásoba aut. Místo toho hledejte místo, kde může vaše firma volně růst.

Za třetí, pamatujte, že auta jsou cenným zbožím, a vyberte si místo, o kterém víte, že je bezpečné . Zvažte například, zda je v místě dostatek veřejného osvětlení, a zkontrolujte míru kriminality v této oblasti, abyste se ujistili, že vaše zásoba je bezpečná ve dne i v noci.

Dále zvažte čtvrť, ve které budete působit. Jsou v této oblasti další autosalony? Co myčky nebo automechanici? Otevření firmy v oblasti, která je již známá pro automobilový průmysl, může přivést k vašim dveřím další zákazníky, i když původně nepřijeli navštívit váš autobazar.

Podívejte se na příklad níže. Je jasné, že místní obyvatelé v této oblasti považují tuto oblast za centrální místo pro všechny věci související s auty s několika dealerstvími, mechanikem, myčkou a dokonce i obchodem s autodíly. Pokud by chtěli koupit ojetý vůz, toto by pravděpodobně bylo první místo, které by je napadlo.


Začněte svůj autobazar v oblasti, která je již známá pro automobily

Nakonec se vraťte ke svému podnikatelskému plánu a rozpočtu . Je životně důležité koupit nebo pronajmout hodně, co je v rámci vašeho rozpočtu, abyste zajistili, že vaše podnikání zůstane proveditelné a finančně zdravé.

Další možností je samozřejmě otevřít si online obchodní zastoupení a provozovat firmu bez fyzického umístění nebo skladu automobilů na místě . Pamatujte, že téměř 20 % kupujících dává přednost nákupu svých vozů tímto způsobem, takže to rozhodně stojí za zvážení.

A výhody jsou zde jasné. Provozování online obchodního zastoupení vám umožní vyhnout se značným nákladům na nákup, pronájem a údržbu. Také zpřístupní vaše akcie mnohem širšímu publiku, které nemusí vynakládat žádné úsilí k návštěvě vašeho obchodního zastoupení. Mohou si na vašich webových stránkách vybrat vůz, který potřebují, a zajistit doručení nebo vyzvednutí.

Je jasné, že výběr správného umístění bude vyžadovat hodně zvážení a také kompromisů. Ale ve skutečnosti je to jedna z nejpříjemnějších činností při zakládání autobazaru, protože se tam můžete vydat a prozkoumat zajímavá místa, abyste našli to dokonalé.

Vytvořte si inventář ojetých vozů


Když je váš podnik založený a vaše obchodní zastoupení téměř připravené k otevření, zbývá už jen nakupovat ojeté vozy, které nabídnete zákazníkům, že?

Ne tak rychle. Nejprve je dobré sestavit seznam nákupních zásad , kterými se bude řídit proces vytváření zásob. Nechcete si kupovat jen tak ledajaká auta. Vaše nabídka by měla odpovídat skutečné potřebě na vašem trhu a také vašemu obchodnímu modelu, jak jsme o tom hovořili v prvních dvou částech tohoto příspěvku.

Zde jsou některé zásady nákupu, které by se vám mohly hodit:

 • Limit inventáře : toto je zásada, která určuje, kolik ojetých vozů můžete mít v daném okamžiku na svém pozemku. Měli byste to nastavit podle velikosti vašeho pozemku a také vašeho rozpočtu na nákup aut. Pokud se budete tohoto limitu držet, bude váš pozemek lépe ovladatelný a také zajistíte, že se při zajišťování aut příliš nezadlužíte.
 • Nákupní rozpočet : tento je spojen s limitem zásob. Měli byste si pečlivě naplánovat, kolik si můžete dovolit utratit za auta, a svůj rozpočet můžete nastavit na měsíční nebo čtvrtletní bázi, abyste měli nad svými výdaji maximální kontrolu.
 • Typy aut : slaďte tyto zásady se svým obchodním plánem a rozhodněte se, jaké typy aut kupujete. To zahrnuje značky a modely, velikost vozu, počet najetých kilometrů , stav vozidla atd.
 • Obrat vozidla : nastavte cíl obratu pro své obchodní zastoupení. Zjistěte, kolik času může auto strávit na vašem pozemku, než se prodá, a poté podnikněte opatření (marketingové aktivity, snížené ceny atd.) k jeho prodeji před tímto termínem.
 • Sourcing vozidel : odkud získáte svá auta? Ojetá auta mohou pocházet od soukromých vlastníků, prodejců a dokonce i aukcí ojetých vozů . S tolika možnostmi je dobré udělat si jasnou volbu a odtud rozvíjet svůj vztah s dodavatelem, abyste se vyhnuli chaotickým nákupním praktikám.

Je například dobrou možností vybrat si nákup aut z online aukční platformy ojetých vozů. Většinou mají na výběr velký výběr a vozy můžete přihazovat z pohodlí kanceláře, abyste získali co nejlepší cenu.

eCarsTrade je tento druh platformy a nabízí prodejcům ojetých vozů výběr z více než 3 000 ojetých vozů všech značek, modelů a stavů. Jediné, co musíte udělat, je dokončit jednoduchý registrační proces a poté pomocí metody snadného vyhledávání najít přesně to auto, které potřebujete pro svůj pozemek, se všemi informacemi, které potřebujete k informovanému rozhodnutí o koupi.


Vyzkoušejte eCarsTrade pro všechny vaše potřeby nákupu ojetých vozů

Jakmile budete mít všechny své nákupní zásady a spolehlivého dodavatele, se kterým budete spolupracovat, můžete začít plnit svůj pozemek svým produktem a obchodovat se svými zákazníky. Váš autobazar je oficiálně otevřen!

Prodávejte svůj autobazar online


Každý podnik je živý organismus. Musíte se i nadále snažit budovat vztahy se zákazníky a dostat zákazníky přes vaše dveře. Nejlepší způsob, jak to udělat, je investovat do marketingu.

Nyní existují dva základní způsoby, jak propagovat své podnikání: online a offline. Zatímco billboardy, letáky a reklamy v novinách mají stále své využití, vaším nejmocnějším nástrojem, pokud jde o marketing vašeho obchodního zastoupení, je budování vaší online přítomnosti . A ano, to platí i pro fyzické obchodní zastoupení, nejen pro online obchodníky.

Proč? Studie ukázaly, že až 97 % zákazníků hledá místní firmu online. Pokud tedy nemáte online zastoupení, vaši potenciální kupci mohou jednoduše přejít do jiného prodejce, protože vás nemohli najít.

Takže, kde začít? Nejlepší možností je nárokovat si svůj firemní profil Google . Toto je zcela bezplatný zdroj, kam můžete přidat adresu své firmy a kontaktní informace, aby vás lidé mohli snadno najít, když si chtějí koupit ojetý vůz.

Kromě toho se vaše firma zobrazí také v Mapách Google, aby se k vám zákazníci dostali. Pamatujete si naši mapu ze sekce o výběru správné lokality? Každá z těchto firem má firemní profil Google, proto je můžeme najít na mapě.

Nastavení profilu je opravdu snadné. Zde je krátké video, které vás provede celým procesem.


Jak přidat nebo nárokovat svůj firemní profil na Googlu

Ale co když lidé nehledají konkrétně váš autobazar? Co s tím, když se ještě ani nerozhodli koupit ojetý vůz? Ideálním nástrojem pro tyto případy jsou sociální média.

Přítomnost na oblíbených kanálech sociálních médií vám umožní oslovit a ovlivnit své zákazníky, i když o vás nikdy předtím neslyšeli. Nejlepší ze všeho je, že vytvoření obchodní stránky pro vaše obchodní zastoupení je také zcela zdarma a lze jej provést bez jakýchkoli technických znalostí.

Mezi nejnavštěvovanější sociální sítě současnosti patří:

 • Instagram
 • X
 • Tik tak
 • Youtube
 • Facebook

Založení a udržování profilu na každém z nich může vyžadovat spoustu práce, takže dobrým postupem (pokud neplánujete zaměstnat správce sociálních sítí) by bylo zaměřit se pouze na jeden nebo dva z těchto kanálů.

Doporučujeme Instagram a pokud máte kapacitu vytvářet kvalitní videa o akciích a aktivitách svého prodejce, YouTube. Můžete se také podívat na WhatsApp Business, kde najdete další kanál prodeje aut.


Ilustrace: eCarsTrade / Data: AM Online

Jakmile budete mít své profily nastaveny, můžete začít sdílet firemní zprávy, média o vašich skvělých akciích, propagačních akcích a prodejích, užitečné tipy a triky a mnoho dalšího. Mějte na paměti, že čím více sdílíte, tím větší je váš dosah a tím vyšší je šance, že si zákazníci vaší značky všimnou a zapamatují si ji.

Online marketingové aktivity jsou v dnešní době nutností každého podnikání, a to platí i pro autobazary. Zajistěte si silnou přítomnost online a sdílejte hodnotný obsah, kdykoli je to možné, abyste přilákali zákazníky do svého obchodního zastoupení.

Hodně štěstí při otevírání vašeho autobazaru!


Doufáme, že naše rady vám poskytly silnou výchozí pozici při otevření vašeho autobazaru. Klíčem k úspěchu je zde trpělivost. Ujistěte se, že o svém trhu víte dost a že jste své podnikání naplánovali do posledního detailu. Věnujte také dostatek času vymýšlení nákupních zásad a budování vztahů se svými dodavateli. A konečně, mějte na paměti, že vaše obchodní zastoupení by mělo být aktivní online, jako je tomu ve skutečném životě.

Jak plníte svůj pozemek kvalitními ojetými vozidly, podívejte se na eCarsTrade a naši nabídku ojetých vozů. Máme něco pro každého z vašich budoucích kupujících.

 

Chargement
Loading